Cost Comparison: Coffee

April 16, 2012 Comments Off on Cost Comparison: Coffee

I didn’t start to drink coffee until I was in college. It was my bribe to hang out in the library. Go  to the library drink a coffee flavored milkshake. It seemed like a decent trade at the time.  Little did I know those coffee flavored milkshakes are quite the gate way drug. I’m already well on my way to french pressing my way to snobbery.

There’s a gamut of options to consider when finding your favorite coffee,is  it fair trade, what roast, what flavor, what region, local, non local, organic, non organic.  I haven’t been using my french press long enough to  to know the implications of each choice, so I won’t pretend.  My preference is for something local, fair trade, the flavor is mostly irrelevant  for me because I  frequently change what I am drinking. But if we’re being honest here, I also frequent Starbucks just as much as my local coffee house, which makes me just a little bit of a hypocrite. Although this mostly dictated by location. However my favorite by far is Trager Brothers coffee. When I was working my dismal job in the hospital it was the only thing that I looked forward to.

 

Blend 50 by Trager Brothers (local, organic, fair trade) at $11.99/pound  this is roasted locally in Nelson County Virginia and is honestly the best coffee I have ever had.

Whole Foods 365 Bulk (traditional and organic) $8.99 to $10.99/pound

Starbucks Sumatra (making an effort to be fair trade)$13.50/pound

Folgers (probably not fair trade) ~$8.96/per pound

For just a few dollars more you can really get a higher quality and potentially more ethical cup of joe.  Now you’ll say of the folgers only cost be $6.00, yes this is true, but they are also giving you less coffee about 11 or 12ounces, so the comparable cost  to many “premium” brands is actually closer.

Now how much do you save by making your own coffee?

I have found a pound makes about 8 cups(32 ounces) of coffee for 6-7 days, comparably if you were buying two grande coffees(at a coffee house, not a gas station) at $4/a day it comes out to be $24-$28/week. Meaning if you brew your own coffee you are saving $12-$15/a week spread out over the year $624-$780.

Advertisements

Tagged: , , , ,

Comments are closed.

What’s this?

You are currently reading Cost Comparison: Coffee at Eat,Sleep,Garden.

meta

%d bloggers like this: